Sat 1st & Sun 2nd February 2014, Royal Bath & West Showground
Find us on Faceook
Somerset Vintage & Classic Tractor Show

2020 PRIZE WINNERS

 We are very grateful to Colin Perryman Tractor Spares for kindly sponsoring the rosettes for our prize winners.

 

BEST IN SHOW

No. 70 
Massey Harris Pacemaker 1936 C Bashford

 

Class 1: Concours (any age)

1st No. 176  
Nuffield DM4 Perkins 1952 D Aylward
2nd No. 21
Massey Ferguson 35X Industrial  1964 B Lock
3rd No. 18
Fordson F 1927 N Bryne

 

Class 2: Veteran (pre-1939)

1st No. 70  
Massey Harris Pacemaker 1936 C Bashford
2nd No. 10
Fordson 'F' 1926 N Bryne
3rd No. 54 Ruston 1925 J Smith

 

Class 3: Vintage (1940-1959)

1st No. 176  Nuffield DM4 Perkins 1952 D Aylward
2nd No. 49 Ford 8N 1951 R Hatcher
3rd No. 19
Field Marshall Series 3A 1953 R Leighfield

 

Class 4: Post Vintage (1960-1969)

1st No. 21   Massey Ferguson 35X Industrial 1964 B Lock
2nd No. 77
Ploughmaster 75 1969 M Sheppard
3rd No. 130
Fordson Super Major NP 1964 G Farmer

 

Class 5: Classic (1970-1979)

1st No. 87   Massey Ferguson 590 1978 S Poole
2nd No. 140
Steyr 540 1952 P Studley
3rd No. 102
Leyland 262 1979 J Bown

 

Class 6: 1980+

1st No. 146 
David Brown 1690 1981 S Thornell
2nd No. 215
Case IH 956 XL 1991 D Holland
3rd No. 92
Marshall 704 XL 1986 S Smith

 

Class 7: Best Original Working Pre. 1970

1st No. 10 
Fordson 'F' 1926 N Bryne
2nd No. 212
Nuffield M4 1954 M Lawrence
3rd No. 126
Zetor 3011 1967 N Hutchings

 

Class 8. Best Original Working 1970+

1st No. 184 Ford TW15 1985 J Hole
2nd No. 133 Massey Ferguson 178 4WD A Troutt
3rd No. 28 Track Marshall 70 1970 D Paull

 

Class 9: Ladies

1st No. 148 
David Brown Vineyard   A Thornell
2nd No. 59 John Deere 10 20 1970 J Grant
3rd No. 217
Nuffield DM4 1954 G Pulsford

 

Class 10: Junior age 16 & under

1st No. 115
Fordson Super Dexta 1964 M Brent
2nd No. 216
Allis Chalmers B 1949 C Holland
3rd No. 29
Wheelhorse 1958 J Davies

 

Class 11. Modified

1st No. 100 Nuffield 10 60 1964 D Wedlake
2nd No. 209 Case DEX 1946 S Cox
216 No. 38 Massey Ferguson 35   P Read

Class 12: Horticultural

1st No. 58 
Bean Rowcrop 1950 D Dear
2nd No. 166
David Brown 2D 1956 R Jenkins
3rd No. 200
Marshall Ranger 4x4 1990 A&W Oram

 

Class 13: Stationery Engine

1st No. 226 
John Deere 1.5hp 1935 L Morris
2nd No. 35
Lister D & vacuum pump   T Wilcox
3rd No. 125 Lister D 1951 I Sparkes

 

Class 14: Model Display

1st No. 138 
Massey Ferguson Display A Clapp
2nd No. 119 Model farm display C Drew
3rd No. 72 Blowlamp display N Penny

Class 15: Implement

1st No. 136 
Trailed rotavator D Troutt
2nd No. 27
Ferguson finger bar mower T Hurley
3rd No. 104
Hydrovane compressor A Branfield